به مناسبت آسمانی شدن هنرمند انقلابی، استاد سید حبیب الله آذرنگ

azarang-habib

روایت #حبیبِ_شهدا

به مناسبت آسمانی شدن هنرمند انقلابی، استاد سید حبیب الله آذرنگ

از کودکی عاشق هنر بود. علاقه و استعدادی ذاتی که از همان نوجوانی و هم زمان با روزهای پر فراز و نشیب انقلاب، وقف امام و شهدا گردید.

کارش را با طراحی چهره امام بر روی یک بوم یک و نیم متری آغاز کرد، طرحی که فردای آن روز در مقابل صفوف راهپیمایان قرار گرفت.

و این تازه ابتدای راه بود….
ابتدای راه مقدسی که استاد حبیب الله آذرنگ آغاز کرد و برای قلمش برگزید؛ چرا که خوب می دانست، هنر زمانی ارزش دارد، که در خدمت ارزشی والاتر قرار گیرد.

آن روزها از رایانه و چاپ خبری نبود و او با بوم های پارچه ای و قلم موهایش همه این ها را انجام می داد. از طراحی کلیشه های امام و شهید بهشتی- که شاید خیلی ها نمی دانستند کار اوست- تا طراحی چهره شهدای انقلاب، شهدای دفاع مقدس و حتی شهدای جبهه مقاومت در لبنان(با برگزاری نمایشگاه در لبنان در سال۶۴).

دوران دفاع مقدس، خانه‌ی کوچک‌شان در کوچه شاه رکن الدین، محل رفت و آمد رزمندگان شده بود. عکس شهید را به او می‌دادند و در کمتر از ۲۴ ساعت، تابلوی طراحی شده‌اش را تحویل می گرفتند، تابلویی که خیلی وقت ها در جلوی تشییع کنندگان حرکت داده می شد و یا بر در خانه و مزار شهدا نصب می شد.

خودش می گفت: گاه می شد که در یک شبانه روز چهره نوزده شهید را طراحی و برای تشییع آماده می‌کردم!!

می گفت: “هنگام ترسیم تصاویر شهدا زمان از دستم خارج می‌شود و با درک حسی عالی که در درونم ایجاد می‌شود کار به اتمام می‌رسد.”

سید حبیب الله آذرنگ با قلبی مالامال از حسرت شهادت، یک عمر ،توان و استعدادش را در راه خدمت به انقلاب هزینه کرد….و گویا مانده بود تا افتخار طراحی چهره شهدای مدافع حرم نیز نصیبش گردد.

این هنرمند ارزشی و انقلابی دیروز در حالی که می‌رفت تا دیوار نگاره‌ی زیبای مدافعین حرم را به پایان برساند آسمانی شد و به دوستان شهیدش پیوست.

روحش شاد و یادش گرامی باد

#مصطفی_محجوب
یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
خادم #هیئت_روضه_الزهراء_دزفول

پاسخ دهید